DOKUZ TİP MİZAÇ MODELİ’NİN TEMEL FAYDALARI

DOKUZ TİP MİZAÇ MODELİ’NİN EBEVEYNLİK AÇISINDAN TEMEL FAYDALARI

  • DTMM, öncelikle hem kendinizin hem de çocuğunuzun mizaç tipini ve dolayısıyla yaşamdaki temel arayış ve ihtiyaçlarınızı bilmenize yardımcı olmayı hedefler. Sizlerin ve çocuklarınızın temel motivasyonlarını göz önünde bulundurarak, aranızdaki ebeveyn çocuk ilişkisine rehberlik etmeyi teklif eder ve kaliteli bir ilişki kurmak adına “size özel bir yol haritası” önerir.
  • “Uygulanamayacak kadar ideal” öneriler yerine, mizaç tiplerine uygun olarak “günlük yaşamda karşılığı olan, pratik, uygulanabilir ve etkili” öneriler sunar.
  • “Tek bir ideal çocuk” ya da “ideal bir ebeveynlik modeli önermez ya da çocuğunuzdan “yeni bir çocuk”, sizden ise “yeni bir anne/baba” yaratmaya çalışmaz. Bunun yerine, mizaç temelinde zaten sahip olduğunuz potansiyelleri ortaya çıkartmanızı, aynı zamanda sahip olmadığınız spesifik sentetik kişilik özelliklerini de kazanmanıza yardımcı olmayı amaçlar.
  • Radikal bir yaklaşımla; çocuk yetiştirmede hem çocuğunuzun hem de sizin “psikolojik ihtiyaçlarınızın” merkeze alınması gerektiğini ileri sürer. Aksi takdirde “elinizdeki sümbüle sanki bir çınarmış gibi davrandığınızda, sümbülün solacağını” savunur. Her çocuğun aile içinde mizacına uygun bir yaklaşımla beslendiğinde ise “sağlıklı ve kaliteli bir kişilik geliştirmeye eğilimli olduğunu” öne sürer.
  • Çok küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzun mizaç tipinde bulunan olumsuzluğa açık riskli özellikleri bilmenize ve uygun bir yaklaşımla bu özelliklerin çocuğunuzda psikolojik bir sorun (psikopatoloji) haline gelmesini önleyebilmenize yardımcı olmaya çalışır.

 

Daha iyi bir ebeveyn olmak adına hem kendinizi hem de çocuğunuzu mizaç tipi temelinde tanımak, ebeveynlik becerilerinizi “size özgü” yöntemlerle geliştirmek ve çocuğunuzun doğasına uygun bir karakter kişilik geliştirmesine daha iyi destek olabilmek için Mizmer’e başvurup mizaç uzmanlarının size rehberlik etmesini isteyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve yardım için;

https://www.bireyseldanismanlik.com/

 

Telefon: +90 (532) 061 47 17
Söğütözü Mahallesi, Söğütözü Caddesi. Koç Kuleleri B Blok Kat 5 No: 9
Çankaya/ANKARA